Hightown call theshots in cup final
This first division final finished 192-148 with Hightown boasting seven winners and Hanging Heaton managing just three.
In the second division final, held at Royds Park, Millbridge B beat Soothill 140-122.
Millbridge had five winners to Soothill’s three.
Derek Robinson presented trophies to the winning sides.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Adn Geraldine Dickinson became only the second woman to win the Overthorpe Sports Club’s internal singles with an outstanding display.
Dickinson accounted for Korie Ripley 21-5, veteran Joe Parry 21-11, Michael Nutting 21-12 and David Jewitt 21-11.
The final started with Jewitt taking an early 4-2 lead before Dickinson got the jack and led superbly, moving out to 13-5.
Jewitt pulled back to 15-11 but Dickinson regained control for a deserved victory.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Adn The final of the £5,300 Brighouse Classic, sponsored by Naylor Wintersgill (Chartered Accountants) on Saturday includes three previous winners - Gary Ellis (Whitefield), Simon Coupe (Preston) and holder Graeme Wilson (Audenshaw), who all feature in the bottom half of the draw.
The final gets underway at 5.30pm with £1,000 prize for the overall winner.
n Hove Edge BC, Brighouse, is holding their annual Ladies Crown Green Open Day on Saturday, October 6.
For entry details, contact Sheila Whiteley on 01484769979.
n Mirfield OB A +1 beat Elland CBC +28 in the Division 1 final of the Spen Valley Vets Team Handicap Knockout, sponsored by M Wright & Sons Funeral Directors.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdIn Division 2, Lower Hopton +11 overcame Mirfield OB B scr, and in Division 3, Harold Club +13 lost to Millbridge A +1.
Paul Dudley and Jimmy Derby (Radcliffe) beat Stuart Goodwin and Carl Armitage (Warrington) 58-43 to book their place in the intermediate stages of the Mirfield OB Autumn Double.
Darren Plenderleith and Ant Aldridge (Tamworth) are the first semi-final qualifers after overcoming Charlie Weaver and Andy Duckett (Shrewsbury) 55-36 on Monday.
North Kirklees Vets Pairs
Division A: Mirfield OB points difference 231, Ossett A 192, Drighlington 76, Earlsheaton A 21, Cleck Moorend -8, Mirfield Parish -49, Staincliffe -171, Soothill -286.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision B: Mirfield Vets 150, Millbridge 114, Royds 99, Ossett B 96, Wilton Park 34, Spen Vic 5, Earlsheaton B -190, Staincliffe B -305.
Heavy Woollen BA Afternoon Weekly
Section A: Kirkheaton Cons A 100 Ossett Flying Horse 99; Bretton 105 Waterloo A 92; Lower Hopton A 108 Almondbury Libs 88; Longwood 107 Morton House 109; The Hightown 85 Hanging Heaton A 104; Morton House 113 Kirkheaton Cons A 82.
Section B: Almondbury A 126 Soothill A 80; Thornhill CB A 103 Overthorpe Sports 110; Heckmondwike A 113 Grange Moor A 92; Cleckheaton Moorends A 125 Crow Nest Park 78; Hanging Heaton B 108 Rock House A 86.
Section C: Waterloo B 77 Dalton A 125; Earlsheaton Park A 114 Cleckheaton Moorend B 98; Rock House B 112 Heckmondwike B 89; Birstall IDL A 105 Lower Hopton B 82; Grange Moor B 126 Kirkheaton Cons B 69; Slazenger 103 Cleckheaton Sports A 110; Lower Hopton b 91 Slazenger A 118.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSection D: Kirkheaton CB 116 Earlsheaton Park B 68; Denby Grange 108 Wilton Park B 86; Dalton B 90 Ossett CB 108; Wilton Park B 98 Wilton Park A 96; Soothill B 112 Birstall IDL B 102; Cleckheaton Sports B 118 Slazenger B 83.
Royds Park Veterans Merit
Sponsored by Ken Hudson in aid of Kirkwood Hospice and The Rosewood Centre. Scratch and draw 1.30pm.
Mon, Sept 24: P Rodgers, G Hird, M Naylor, L Mitchell, J Holdworth, A Potter, H Parsan, S Jackson, H Seale, D Griffiths, N Beveridge, J Firth, E Darby, B Bentley, A Ramsbottom, G Mitchell, G Thornton, K Hudson, D Brown, F Kellett, D Harrison.
Tues, Sept 25: B Buckley, J Priestley, B Prendergast, D Lloyd, D Heaton, S Kershaw, E Wooltorton, A Jennings, J Ineson, K Jackson, B Firth, E Armitage, K Icke, M Grogan, T Bartlett, P Hudson, D Griffiths, G Wilkinson, P Hemmingway, W Morgan, A Bentley.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdWed, Sept 26: P Priestley, G Bromley, B Kettle, B Elliot, C Kaye, A Firth, A Hathersley, M Maguire, B Reville, M Wilson, D Boynes, I Fraser, M Barker, G Porter, D Wilmot, R Bray, S Farrington, G Hunter, B Hughes, J Miller, K Jowett.
Thurs, Sept 27: L Grey, E Temple, K Field, J Mattinson, J Jagger, J Griffiths, K Woodhead, R Icke, I Firth, D Clarke, J Wilson, P Wall, V Smith, D Bentley, E Earnshaw, B Eastwood, M Armitage, S Clegg, J Glazzard, R Ellis, D Firth.
Final to be played on Friday, September 28.